Žafranova rižota in divji šparglji
Žafranova rižota in divji šparglji
Sestavine
- 360 g riža za rižoto (arborio carnaroli)
- 50 g šalotke
- 2 zavitka žafrana (a 0,1g)
- 1 bio limona
- 950 ml zelenjavne juhe
- 30 g naribanega parmezana
- 90 g masla
- 3 žlice oljčnega olja
- 100 g mešanih oreščkov in semen (pinjole, pekani, lešniki, bučna semena)
- 75 ml belega vina
- sol, poper
- 1 šopek divjih špargljev
- 20 g parmezana v kosu

Uvod
Prvi letošnji divji šparglji so predragi, da bi jih pripravili le z jajci. So poslastica, ki naj bo posebni dodatek, pika na i. Zato rižota ni navadna, ampak žafranova, in ni le s parmezanom, temveč tudi z rjavim maslom in oreščki. Za jajca pa bo še čas, saj se je pomlad šele začela.
- Kategorija: Pomlad
- Količina: 4 osebe
- Hranilna vrednost: 645 kcal/osebo
- Zahtevnost: Enostavno
- Čas priprave: 50 minut
Zelenjavno juho zavremo. 4 žlice juhe damo v majhno skodelico, vanjo stresemo žafran in ga pustimo namakati. Limono tanko olupimo in lupino narežemo na zelo tanke trakove. Nato limono stisnemo. Šalotko drobno sesekljamo
20 g masla in 1 žlico olja segrejemo in šalotko stekleno podušimo. Dodamo riž, ga rahlo popražimo in dolijemo vino. Pustimo ga malce pokuhati in dolijemo 1/4 juhe. Rižoto kuhamo med stlanim mešanjem in dolivanjem preostale juhe 18 do 20 minut. Zadnjih 5 minut kuhanja v rižoto zamešamo še namočeni žafran.
V kozici segrejemo preostalo maslo, dodamo grobo narezane oreščke in cela bučna semena ter pražimo na majhni vročini do svetlo rjave barve. Rahlo solimo in popramo ter kozico odstavimo s štedilnika.
Špargljem odlomimo spodnjo olesenli del in jih narežemo na 5 cm dolge kose. V ponvi segrejemo preostalo olje in šparglje praimo na srednji vročini 4 do 5 minut. Začinimo jih s soljo in poprom.
Lonec s kuhano rižoto odstavimo s štedilnika in vanjo zamešamo naribani parmezan in 2 žlici limonovega soka. Pokrijemo in pustimo stati 1 minuto.
Na ogrete krožnike naložimo rižoto in jo na eni strani potresemo s praženimi oreščki in na drugi strani s pečenimi šparglji. Potresemo z nahobljanim parmezanom in limonovo lupino ter pokapljamo z rjavim maslom.